Спінінг, Статті

Ловля окуня на спінінг влітку. Як, де, на що?

Ловля окуня на спінінг влітку

Упіймати таку рибку робить честь не лише початкуючому спінінгістові, але і професіоналові. А тепер хочеться розповісти про основні завдання, які треба вирішити для того, щоб добитися успіху в ловлі окуня.


Житла окуня

Окуня можна по праву назвати всюдисущою рибою. Після нересту окуні розбрідаються по водоймі і зустріти їх можна де завгодно: в затоках, уздовж кромки рослинності, серед коряжника, на ракушці. Великий окунь любить глибинні бровки, опори мостів, різні гідроспоруди, кам’яні насипи, валуни на дні, корчі. Дрібні екземпляри більше прив’язані до трави, мілководих заток.

Полювати окунь може і на сильній течії, але стоїть завжди трохи збоку. У жарку погоду окуні стоять в тіні під навислими деревами, під листям кубушки і вже не полюють активно, а видивляються здобич із засідки. Окунь, хоч і денний хижак, але в жарку пору року активно годується тільки на зорях, майже як судак. На великих водоймах наявність окуня видають скупчення чайок. Окунь видавлює дрібницю до поверхні, чим і годуються чайки.

Снасті для лову літнього окуня

Вибір снастей для окуневої літньої риболовлі визначається не стільки розміром окуня, якого ви мрієте упіймати, скільки типом вживаних приманок.

Вибір спінінга

Для блешень і воблерків-кренків підходить нежорсткий спінінг класу “Лайт” (легкий) з тестом до 10-15 грам;

– для твічінгових воблерів потрібен знову ж таки “лайтовий” спінінг, але зі швидким або середньо-швидким ладом;

– для мікроджига, микроколебалок і мікровертушок потрібний вже інструмент класу “ультралайт”.

Довжина спінінга може варіюватися від 180 см до 240 см, залежно від ширини водойми і завдань, що стоять перед рибалкою.

Одно справа, якщо ви ловитимете серед водної рослинності з човна і інша справа – обловлювати далеку бровку з берега. Це різні завдання, що вимагають різної оснащеності.

Я у своїй практиці лову окуня частенько використав “лайтовий” спінінг 180 см з тестом 3-14 грам (для вертушок, кренков) і спінінг 240 см з вклеєною вершиною для легкого джига. Застосування цих спінінгів цілком виправдало себе в різних умов лову – і на широких і на вузьких водоймах.

Вибір котушки

Головне, на що слід звертати увагу при підборі котушки спінінга для “лайтового” спінінга – ця її відповідність вудилищу по вазі. З власного досвіду рекомендую розміри від 1000 до 2500 по класифікації Шимано.

При лові окуня може використовуватися і ривкова проводка. Тут важливим аспектом є хороше укладання шнура. Повірте, не існує кращої “розваги” чим судорожно розплутувати нескінченні “бороди” шнура в короткі хвилини окуневого “виходу”.

Що краще – шнур або волосінь?

Серед любителів лову окуня немає єдиної думки в питанні використання шнура або волосіні. З одного боку, ліска, як більше розтяжна, скорочує число сходу риби. З іншого боку, шнур підвищує чутливість оснащення, рятує рибалку від втрати приманки при неминучих зачепах, також допомагає здійснювати ривкову проводку. Вибір залишається за рибалкою, кому що більше подобатися, що для кого важливіше – упіймати рибу або не втратити приманку.

Питання наявності або відсутності поводка – це також особистий вибір кожного. Я б рекомендував деякий компромісний варіант. Використати (за наявності відповідної котушки) тонкий шнур, але перед приманкою ставити більш менш довгий поводок флюорокарбона діаметром 0,16-0,25 мм. Окунь, начебто сміливий і активний в період жора, може проявляти дивовижну вибірковість у своїх апетитах, тому – мінімум фурнітури.

Приманки на окуня

Вибір приманки для лову окуня літом

Окуневі приманки – тема вічна і невичерпна. У своїй різноманітності і багатогранності літній лов окуня навіть випереджає лов такого хижака, як щука. Цей лов проводиться і на вертушки, і на колебалки (мікроколебалки), на спінербейти і базбейти, твічинг дрібних минноу (хто не знає, це маленькі прогонисті воблерки), на кренки, попери і стикбейти, джиг в усіх його різновидах.

Блешні, що обертаються

Проте, при усьому різноманітті снастей, найпопулярніша серед ловців окуня приманка – це центральноогруженная блешня, що обертається. Стабільно добрі результати показують блешні “Mepps” номерів 0, 1 і 2 моделей Aglia, Comet і Long, а також невеликі Blue Fox Super Vibrax.

На клювання окуня може мати вплив і форма пелюсток блешень, тому потрібно мати різні моделі. На пелюстку блешні можна нанести маркером (чорним або червоним) смуги або точки, а на трійники блешень нав’язати узлісся. Вжиті заходи помітно збільшить кількість клювань окуня.

Вертушки хороші для облову великих мілководь з рідкісною травою. Проводку можна здійснювати як поверхневу, так і придонну. Якщо окунь, що годується, проявляє активність у верхніх шарах води, то і ловити його потрібно там же. Верховий окунь клює майже завжди – він в процесі полювання. Швидкість проводки блешні може бути різною. У один день окунь реагує на швидкий рух приманки, іншим разом блешню треба вести дуже повільно, на межі залипання пелюстки.

Блешні, що коливаються

Колебалки не так популярні при лові окуня. Хоча вони дають менше клювань, але трофеї бувають вагоміші. Може, це і випадковість, але своїх найбільших окунів я упіймав саме на колебалки. З конкретних моделей назву лише усім відомий “кастмастер”, як фірмовий від “ACME”, так і його численні клони.

Хороші також і маленький Mepps cyclops – 0, так і знаменита Toby від Abu Garsia з її відмінними польськими копіями. Вищеназвані блешні можна проводити як рівномірно (чи хвилеподібно) в товщі води, так і джиговой проводкою у дна. Часто окунь хапає блешню на паузі, коли вона, погойдуючись на натягнутому шнурі, падає на дно.

Мій найбільший окунь вагою більше кілограма схопив польську узкотелую колебалку на падінні після занедбаності, не давши їй торкнутися дна. Треба відмітити, що при такому лові потрібний металевий поводок – видимість на глибині не дуже, а ось щуки можуть неабияк прорідити запас блешень. Дуже корисно вище за блешню (як колебалки, так і вертушки) на короткому повідковому поставити невеликий твистер або просто одинарний гачок з узліссям з шерсті тварини або з люрексу.

У зграєвого окуня дуже розвинене почуття суперництва – наздогнати і відібрати приманку. Наявність однієї або двох додаткових приманок, та ще і побратим, що вчепився в основну приманку, – найсильніший подразник для окуня.

Схожі дописи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *