Статті

Як правильно сушити рибу в домашніх умовах? Класичний та самий смачний рецепт.

Як правильно сушити рибу в домашніх умовах?

У цій статті ми поговоримо про те, як правильно сушити рибу в домашніх умовах.

Якщо ви любитель рибного лову, але ваш улов вже не поміщається в морозилку, а дружина погрожує вигнати з будинку за “ще одну партію цієї слизької гидоти”, тоді самий час подумати про інші способи зберігання ваших риболовецьких трофеїв.

Один з таких способів – сушка. Справа ця не важка, якщо пристосуватися, а сушена рибка, та під пиво. м-мм. Вкуснотища, одним словом.

Отже, як же правильно сушити рибу дома? По-перше, варто розібратися з розміром рибки. Це не мають бути занадто великі або навпаки занадто дрібні види. Тобто велетенська щука на десять кілограмів або малюсінька плітка з мізинець завдовжки не підійдуть. Намагайтеся вибирати середні особини, не занадто жирні, оскільки далі нам доведеться нашу рибку солити. І чим товще і жирніше риб’яче м’ясо, тим більше солі доведеться спожити, що відгукнеться надмірністю і втратою основного смаку.

Але не будемо про сумне. Отже, ми вибрали достатню кількість риби для засолювання. Це може бути плотва, вобла, короп, тарань, йорж і так далі. Пам’ятаємо головну умову – вага рибки не повинна перевищувати один кілограм.

Після ретельного відбору риба патрошиться і чиститься. Луску при цьому ні в якому разі не варто зчищати, оскільки це приведе до надмірно швидкого висушування і зіпсує вам усі результати праць. Велика риба ріжеться зі спини, в найм’ясистішій її частині – це дозволяє поліпшити процес сушки. Дрібна риба, навпаки, як правило, чиститься з боку черевця, що запобігає занадто сильному висушуванню і дозволяє зберегти смак.

Виділяти внутрощі чи ні – вирішувати тільки вам. Якщо ви полюбляєте жирну рубку – то краще не патрошити, то полюбляєте сухішу та не любите марати руки, то краще навпаки, патрошити…

Далі нам знадобиться багато каменної солі для соління нашої риби. Для цього нам знадобиться темне прохолодне приміщення, наприклад погреб чи холодильник, велика діжа або каструля, а також щось, що здатне служити пресом – наприклад, важка гиря, парочка гантель або середніх розмірів валун. Спосіб соління ж абсолютно простий і нехитрий: засипаєте в діжу тонкий шар солі, згори щільно викладаєте шар риби, потім знову тонкий шар солі, потім знову шар риби. і так далі.

Найважливіше тут – строго дозувати кількість солі для кожного шару: він повинен рівномірно і щільно покривати шар риби, але при цьому не лежати купою. Переборщіть – і ваша риба вийде жахливо пересоленою, так що в рот не узяти. Покладіть менше солі, ніж вимагається, – і риба може підгнити або просто погано просолитися. Так що довіряти своєму чуттю і сипати “на око” слід все ж з обережністю. Краще нехай буде більше, там як потім сіль можна прибрати вимочуя рибу, про це буде далі…

Не лякайтеся, коли через декілька годин після закладки риби в каструлю з’явиться дивна на вигляд рідина. Це своєрідний рибний розсіл. Зливати його не варто, він допоможе рибі краще просолитися і не дасть занадто сильно пересохнути при подальшій сушці.

Для експертів в області засолювання риби можна запропонувати ще варіант з використанням окрім однієї солі ще і різних спецій – лаврового листа, перцю, чуточку цукру, перцю-горошку і так далі. Тут вже все залежить від вашої власної фантазії, смаку і мистецтва засолювача. Новачкам же, все-таки, рекомендується спершу спробувати найпростіший варіант – із звичайною сіллю крупчастого млива.

Особисто я солю солюбу особі до 500-600 грамм від 3 до 5 діб.

Кількість доби для засолу також підбирається “на око”. Це залежить, знову ж таки, від ваших смакових переваг, розміру рибу, а також від мікроклімату місця, де проходить засолювання. Але, в цілому, можна визначити міру готовності риби по її зовнішньому вигляду – вона має бути щільною, темно-сірого кольору з боку спинки, досить твердої (але не кам’яно-твердою), та просвічуватись на сонці.

Якщо при цьому на рибі видніються надлишки солі, це означає, що ви все-таки перестаралися і пересолили її. Проте не варто зневірятися – подальша процедура, швидше за все, допоможе все виправити.

Після того, як рибка пару днів полежала під гнітом і ретельно просолилася, приходить час для наступної стадії – промивання і очищення, а також безпосередньо самого засушування. Приготуйте багато води і 3аствор оцту або соняшникова олія (краще всього, якщо воно буде нерафінованим).

Перед тим, як вивісити рибу сушитися, її варто ретельним чином вимити від залишків солі і слиз. Далі рибу вимочують. По суті, цей процес – зворотний засалюванню. Вимочування, як правило, відбувається стільки ж днів, скільки і засалювання. Це дозволяє видалити надлишки солі з риби і наситити її рідиною для того, щоб згодом вона не втратила свої смакові якості, перетворившись на отакі солоні шматки картону.

Особисто я якщо солю рибу 3 доби, то потім три години вимачую рибу. Якщо солю 5 діб, то потім 5 годин вімочую рибу.
Як вимочувати – дістаєте тару з рибою, гарно її промиваєте під водою, заливаєте водою, та кожну годину міняєте воду. Скількі діб солили – стільки годин вимочуєте, міняючи кожну годину воду.
Таким чином можна регулювати рівень солі. Якщо любите більшь солену рибу – можна вимачувати наприклад 2 години замість трьох чи четирьох.

Готовність на цій стадії також легко перевіряється – це видно по тому, що риба спливла з дна. Після цього необхідно гарненько протерти кожну тушку марлею або чистим кухонним рушником і вивісити на остаточне просушування. АЛе робити це не обовьязково.
Якщо місце просушування знаходиться на відкритому повітрі, то варто узабезпечити рибу від мух. Щоб в риб’ячому м’ясі не завелися личинки, обробіть його припасеним оцтом або олією. При цьому не треба занадто густо змащувати або змочувати цими рідинами рибу, досить просто по одному разу швидко занурити її в розчин.

Для більшого ефекту накрийте вивішені рибки марлею з дірками або зробіть навколо місця сушки подібність марлевого тенту. Непогано підійде протимоскітна сітка, особливо якщо рибою, що сушиться, у вас зайнятий увесь балкон.

Сушка риби на повітрі займе у вас близько семи-восьми днів (залежить від розміру тушок і їх первинної жирності). Готова риба має світло-сірий відтінок, на смак в міру суха і в міру солона, має приємний трохи підв’ялений аромат, просвічується на сонці.

Деякі ентузіасти вважають за краще не чекати так довго, а сушити швидким способом – над плитою. В цьому випадку риба сохне набагато швидше – всього за декілька днів.

Деякі любителі гіркуватості в рибі (чи просто ледачий народ, що не бажає довго возитися з дрібницею) вважають за краще не розпорювати рибі черево, а сушити разом з тельбухом. Це надає рибі велику м’ясистість, але при цьому додає своєрідний гіркий смак.

Також багато суперечок на риболовецьких форумах і сайтах ведеться про спосіб підвісу риби безпосередньо під час просушування. Любителі пива стверджують, що краще всього риба сушиться, підвішена через око, – так зберігається особливий смак і аромат. При цьому, проте в рибі зберігаються надлишки жиру, які не усім можуть припасти до смаку. Інший варіант – сушити рибу, прив’язавши за хвіст: в цьому випадку сушка відбуватиметься більше рівномірно і риба стане менш жирною і зберігатиметься довше.

Який з наведених вище способів засолювання риби вибрати – вирішувати вам. Всім НХНЧ і смачного!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *